U srednjoj Evropi, tačnije između Slovačke na severu, Ukrajine na severoistoku, Rumunije na jugu, Austrije na zapadu i Hrvatske i Slovenije na jugozapadu nalazi se država Mađarska.
Ovaj prostor je od davnina predstavljao značajnu raskrsnicu puteva. Najpre, za Kelte i Rimljane. Zatim, za germanska plemena i Hune, i na kraju za zapadne Slovene i Avare. Ipak, tek u 9. veku su uspostavljeni temelji države, kada je veliki vezir Mađara Arpad osvojio Panonsku niziju.
U narednim vekovima Mađarska se razvijala ne samo kao regionalna sila, već i kao kulturni centar. Međutim, napredak je usporen osvajanjem Osmanlija. Nakon oslobođenja teritorija je dospela pod vlast Habzburga, a u 18. veku postala je deo Austrougarske. Trijanonskim sporazumom iz 1920. godine uspostavljene su sadašnje granice Mađarske.
Istoriju Mađaraske prate i doseljavanja našeg naroda. Podaci o naseljavaju datiraju iz 14. veka. Naime, turska osvajanja izazvala su velike migracije Srba ka severu. Ona su nastavljena i tokom Velike seobe Srba u 16. veku, kao i između 2 rata.
Iako danas u Mađaraskoj ne živi veliki broj naših građana, mnogi od njih izraze želju da budu sahranjeni u svom rodnom kraju. U tom slučaju planiranje sahrane obuhvata i prevoz pokojnika iz Mađarske.
Obezbeđivanje dokumentacije za prevoz pokojnika iz Mađarske
Postupak u slučaju smrti u inostranstvu u velikoj meri se razlikuje od postupka kada smrt nastupi u granicima naše zemlje. Ipak, prvi korak je isti, a to je prijava smrti kako biste dobili potvrdu.
Potvrdu o smrti izdaje lekar. Na osnovu nje mesna kancelarija izdaje izvod iz matične knjige umrlih. Tek tada možete započeti proceduru vezanu za dobijanje sprovodnice. U pitanju je posebna dozvola za transport pokojnika iz drugih zemalja, uključujući i Mađarsku.
Pored izvoda iz matične knjige umrlih, dokumentacija obuhvata i pasoš preminule osobe, izvod iz matične knjige rođenih i izvod iz matične knjige venčanih, ukoliko je pokojnik bio u braku. Neophodan je i sanitarni sertifikat, koji potvrđuje da je telo pripremljeno u skladu sa međunarodnim standardima, kao i potvrda o obezbeđenom grobnom mestu.
Ova dokumentacija se podnosi u Ambasadi Republike Srbije ili Generalnom konzulatu Republike Srbije u Mađarskoj koji izdaju potrebnu dozvolu.
S obzirom da sređivanje administracije nakon smrti bližnjeg u Mađarskoj zahteva poznavanje propisa i procedure ove zemlje najbolje je čitav posao prepustiti pogrebnom preduzeću koje ima iskustvo u tome.
Koliko traje prevoz pokojnika iz Mađarske?
Glavni grad je Budimpešta, te najveći deo transporta polazi odatle. Drugi veći gradovi su Debrecin, Segedin i Miškolc. Udaljenost za:
- prevoz pokojnika Budimpešta – Beograd iznosi 378 kilometara i potrebno je oko 4 sata
- prevoz pokojnika Debrecin – Beograd iznosi 448 kilometara, tj. oko 5 sati
- prevoz pokojnika Segedin – Beograd iznosi 219 kilometara, te traje oko 2 ipo sata
- prevoz pokojnika Miškolc – Beograd iznosi 547 kilometara, odnosno oko 5 ipo sati.
Osim udaljenosti, vreme prevoza zavisi i od zadržavanja na graničnim prelazima. Najčešće se koristi prelaz Horgoš. Mada se mogu koristiti i prelazi Kelebija, Đala i Bački vinogradi.
Organizovanje prevoza pokojnika iz Mađarske
Prevoz pokojnika iz Mađarske se odvija specijalnim pogrebnim vozilima koja su prilagođena za savladavanje dugih relacija. Ona moraju da ispunjavaju stroge tehničke, sanitarne i pravne standarde. Pre svega, treba da imaju dovoljno prostora za smeštaj hermetički zatvorenog sanduka. Takođe, obavezan je odgovarajući sistem za ventilaciju i hlađenje. Na taj način je obezbeđeno održavanje niske temperature tokom celog puta.
Ne treba zanemariti ni adekvatan enterijer prilagođen nameni vozila kako bi prevoz bio dostojanstven.
Ukoliko je vašu porodicu zadesio tragični događaj u inostranstvu, prepustite organizovanje sahrane, uključujući i transport pokojnika pogrebnom preduzeću Drnda Internacional. Višedecenijsko iskustvo, bogat izbor pogrebne opreme, najmoderniji vozni park i briga za svakog klijenta učinili su da postanemo renomirani brend ne samo u Srbiji, već i u regionu.