Gubitak bliske osobe je najtragičniji događaj u životu svakog čoveka. Bez obzira koliko je godina preminuli imao i da li je gubitak bio iznenadan ili očekivan, ostavlja neizbrisiv trag. Sa voljenim bićem nestaje topli glas, umilni pogled i osmeh koji je blistao na licu. Smrt nekog bliskog nije samo oproštaj od njegove prisutnosti. To je učenje kako živeti bez njega.
Iako svaki novi dan žalosti donosi neizmernu tugu, u prvim trenucima morate pronaći snage da biste organizovali poslednji pozdrav. Počev od izbora grobnog mesta, preko sanduka za sahranu, pa do pogrebnog cveća – čeka vas niz odluka koje morate doneti. Jedna od najbolnija, svakako, je priprema pokojnika za sahranu. Ona predstavlja poslednji čin brige koji možete učiniti za voljenu osobu. Samim tim se njemu posvećuje i posebna pažnja.
Šta obuhvata priprema pokojnika za sahranu otkriva vam Drnda Internacional.
Pranje pokojnika
Iako se pojedini pogrebni običaji u različitim religijama međusobno razlikuju, „kupanje“ pokojnika je u svima prisutno.
Ukoliko se priprema pokojnika za sahranu vrši u pogrebnom preduzeću neophodno je najpre proveriti da li je telo pravilno identifikovano i da li je sva potrebna pravna i medicinska dokumentacija popunjena. Tek nakon toga pristupa se pranju tela.
Posebnu pažnju obratite na lice, ruke i kosu kako bi se uklonili svi tragovi prljavštine, ulja ili drugih supstanci. Preporučljivo je da se lice očisti mekom vlažnom krpom. Obavezno muškarcu obrijte lice, ako je to bio deo njegove uobičajene rutine.
Za telo koristite toplu vodu i blagi sapun ili dezinfekcioni rastvor. Ukoliko želite možete u tečnost dodati malo eteričnog ulja.
U slučaju da su usta pokojnika ostala otvorena postavite mekani smotani peškir ispod brade dok ukočenost tela ne pomogne da ostanu zatvorena. Ako se ovo pokaže kao neuspešno, obmotajte šal ili kravatu oko glave i nežno vežite.
Oblačenje pokojnika
Sledeći korak jeste oblačenje preminulog. Odelo za pokojnika obično je unapred pripremljeno. Neretko odluku o njemu donosi sam pokojnik za života. Ukoliko to nije slučaj porodica mora da donese odluku. Pri čemu se vodi računa da izabrana odeća bude novija, svečana i omiljena preminuloj osobi. Može se dodati i nakit koji je preminuli rado nosio.
U pojedinim religijama postoje stroga pravila vezana za oblačenje pokojnika, te se izbor odeće zasniva na njihovom poštovanju.
Frizura i šminka
Priprema pokojnika za sahranu ponekad obuhvata i doterivanje kose i šminkanje. Posebno kada porodica odluči da sanduk bude otvoren tokom opela.
Šminka se nanosi sa velikom pažnjom, uzimajući u obzir želje porodice i kulturne ili verske običaje. Najčešće se koristi puder, rumenilo i diskretan karmin. Na taj način se postiže prirodan ten. Ženama se mogu staviti i senke i maskara kako bi se definisale oči i stvorio realističniji izgled.
Kosa preminule osobe se oblikuje, takođe, prema željama porodice ili kulturnim tradicijama. Ako je kosa žene posebno dugačka, može se isplesti u pletenice ili podići u punđu da bi se sprečilo zapetljavanje. Sa druge strane, ako je preminuli muškarac kose se začešljava tako da izgleda uredno.
Ukoliko je vašu porodicu zadesio tragični događaj, prepustite celokupnu organizaciju, uključujući i propremu tela i transport pokojnika, pogrebnom preduzeću Drnda Internacional.