U svakodnevnom životu često čujemo razne govore. Počev od onih na televiziji, preko prezentacija na sajmovima, pa do popularnih, šaljivih govora na svadbama.
Međutim, ni jedan govor nema tako duboko značenje kao govor za sahranu. Same po sebi sahrane su tužan događaj, a govor o pokojniku prepun emocija šalje najdirljiviju poruku koja izaziva suze svih prisutnih.
Kompanija Drnda Internacional vam svojim savetima pomaže kako da napišete govor za sahranu.
Govor za sahranu ima dugu tradiciju
Običaji u Srbiji od davnina nalažu da član porodice ili blizak prijatelj održi govor na sahrani.
Nemojte se ljutiti ako je vama pripao ovaj naizgled nezahvalni, a za mnoge i stresni posao, već izdvojite dovoljno vremena kako biste se prisetili svega lepog, ali i lošeg, koje ste proživeli sa dragom osobom, jer, ipak, vi je najbolje poznajete. Čak i najmanja anegdota ili nekada nebitni detalj iz života pokojnika mogu vam poslužiti kao inspiracija prilikom pisanja.
Imajte u vidu da govor za sahranu ne treba da govori kako se vi osećate ili kako se nositi sa tugom. On je isključivo namenjen preminulom i ne treba vas da stavi u prvi plan. Naime, vaša priča mora biti usmerena na onoga koji nije više s nama, a ujedno da pruži utehu porodici preminulog.
Govor za sahranu – pokažite koliko je pokojnik bio poseban
Svaki čovek je poseban. Čak i ako nije bio najbolja osoba na svetu, jedinstven je. Poneka mana može biti povod da ispričate sve one najlepše stvari o osobi, bez kojih ni te vrline ne bi imale vrednost. Neki ljudi su samo na prvi pogled hladni i nepristupačni, a kada ih upoznate shvatite da su najdivnija bića koja emocija pokazuju ne rečima već delima.
Zato, potrudite se da pokojnika svi prisutni upoznaju u pravom svetlu, a u tome će pomoći govor za sahranu kojim ćete pokazati koliko je, zapravo, ljubavi i nežnosti u sebi nosio.
Ko je bila osoba o kojoj pišete? Kako ćete je pamtiti? Šta bi o njoj rekli osobi koja je nije znala? Samo su neka od pitanja koja trebate da postavite pre nego što krenete sa pisanjem. Odgovori na njih učiniće strukturu pogrebnog govora jasnijom.
Govor za sahranu napišite iz srca
Savetujemo da govor za sahranu napišete iz duše. Skoncentrišite se na osobu koju trebate da ispratite i pustite da vaše misli pređu na papir.
Ne navodite podatke i datume, jer može biti dosadno. Poželjno je da način izražavanja bude što jednostavniji, koncizniji, bez dugih rečenica i složenih citata, a završnica neka bude dostojanstvena i u skladu sa karakterom preminulog, nikako patetična.
Takođe, veoma je važno da ograničite trajanje govora na najviše pet minuta, i nikako nemojte da zaboravite da na kraju lično izrazite saučešće najbližim.
Kompanija Drnda Internacional sa svojim profesionalnim i saosećajnim osobljem pomoći će vam u najtežim trenucima u životu. Nama možete da poveriti čitavu organizaciju sahrane, koja uključuje i prevoz pokojnika iz Evrope i prevoz pokojnika za Srbiju.
[…] Sahrane Amiša pokazuju neki potpuno drugačiji svet. […]
[…] Muzika i govor za sahranu […]
[…] čita molitve za pokoj duše, čak i kada preminuli nije katoličke vere. Po tradiciji kazuje se govor za sahranu, dok se izrazito ispoljavanje tuge smatra nepristojnim. Nakon sahrane, ožalošćeni se okupljaju […]
[…] počinje sakupljanjem u mrtvačnici gde se drži govor za sahranu. Hesped drži rabin ili neko ko je poznavao pokojnika, a odnosi se na hvaljenje pokojnika i […]
Comments are closed.