Gotovo u trenu čitav vaš svet se menja. Srce koje je nekada bilo ispunjeno ljubavlju sada obuzima nemerljiva bol. Boli saznjanje da nikada više nećete osetiti tople ruke svoje voljene osobe, niti čuti mio glas. Boli činjenica da nećete moći da delite radosne trenutke, niti ćete zajedno rešavati probleme.
Tuga nakon gubitka voljene osobe je toliko jaka, da vas čini dezorijentisanim, izolovanim i usamljenim. Možda niste sigurni da ćete se ikada izboriti sa njom. Možda čak i sumnjate da li imate energije ili želje da pokušate.
Imajući ovo u vidu Drnda Internacional vam otkriva kako da preživite gubitak supružnika.
Prepustite se svojim osećanjima
Smrt voljene osobe donosi pravi emocionalni tobogan. U nekim trenucima možete da se osećate zbunjeno i uplašeno. U drugim ćete osećati krivicu što ste još uvek živi, dok će vas ponekad preplaviti bes i ljutnja na svoju voljenu osobu jer vas je ostavila. Sva ova osećanja su normalna, te ih ne treba izbegavati.
Dozvolite sebi da iskusite svoje emocije. Čak i kada ih ne razumete ili se pojave iznenada, prepustite se njima. Ne postoje pravila o tome kako treba da se osećate. Ne postoji ni pravi ili pogrešan način za žaljenje nakon smrti. Vaša tuga je jedinstvena, baš kao i odnos koji ste imali sa supružnikom. Ipak, na nju mogu uticati okolnosti smrti, drugi gubici koje ste doživeli, kao i vaše kulturno i versko poreklo.
S obzirom da svako drugačije doživljava gubitak supružnika, radite ono što vam najviše odgovara. Nekim ljudima je potrebno više vremena za samoću, dok drugi više vole da budu okruženi prijateljima i rodbinom. Vaša zona udobnosti je sada najbolja za vas i ne dozvolite da vam neko kaže drugačije.
Mislite na svoje zdravlje
Gubitak supružnika utiče ne samo na mentalno, već i na fizičko zdravlje. Zato poštujte ono što vam telo i um govore. Pokušajte da vodite računa o sebi tokom ovog vremena. Spavajte dovoljno svake noći i izbegavajte nezdrave navike. Prekomerno pušenje i ispijanje alkohola mogu pogoršati simptome poput depresije i anksioznosti povezane sa tugom.
Zapitajte se: „Da li sam previše strog prema sebi“. Možda mislite da bi trebalo da budete sposobniji i da imate više kontrole u ispoljavanju emocija. Ova očekivanja su neprikladna. Ne samo da mogu da prodube tugu, već i da dodatno naruše vaše krhko zdravlje.
Umesto njih, razmišljajte na ovaj način: briga za sebe ne znači sažaljevanje, već je to sposobnost da se izborite sa svim nedaćama.
Negujte zajedničke uspomene
Sećanja su jedno od najboljih nasleđa koje postoji nakon smrti vašeg supružnika. Čak i ona koja vas u trenutku rasplaču pružaju izvesnu utehu, jer su deo vašeg zajedničkog života.
Osim dragih uspomena, možete stvoriti nove radeći stvari koje bi vaš supružnik voleo. Ukoliko je voljena osoba rado provodila vreme u prirodi posadite drvo za koje znate da bi joj se dopalo. Ako se vašem supružniku svidelo određeno muzičko delo, puštajte ga često kako biste osetili veću bliskost. Možete napraviti i knjigu sećanja sa fotografijama koje prikazuju vaš zajednički život. Upamtite – preživljavanje tuge ne znači zaboraviti supružnika i život koji ste zajedno delili!
Ukoliko vas je zadesio gubitak supružnika kontaktirajte pogrebno preduzeće Drnda Internacional. Nama možete prepustiti organizovanje pogreba, kao i transport pokojnika iz inostranstva, u slučaju da je smrt nastupila van granica naše zemlje.