Gubitak bliske osobe je najtragičniji događaj koji može nekog zadesiti. On donosi neizmernu bol i tugu koja će trajati mesecima, pa i godinama nakon sahrane. Ujedno, menja čitav život ožalošćene osobe.
Podrška bližnjih u tim trenucima predstavlja dragocenu pomoć. Međutim, mnogi ne znaju kako da je ponude. Čak i ako ste se već suočili sa ovom tragedijom, svako drugačije doživljava tugu nakon gubitka voljene osobe. Upravo to stvara nesigurnost u pogledu pomoći koja je potrebna ožalošćenom rođaku, prijatelju ili kolegi.
Možda se plašite da ćete reći nešto što će dodatno produbiti bol ili učiniti da se drago biće oseća gore. Ili, možda, mislite da malo šta možete da uradite da poboljšate situaciju. Vaša razmišljanja su sasvim razumljiva. Ipak, nemojte da dozvolite da vas nelagodnost spreči da se obratite nekom ko tuguje.
Imajući ovo u vidu Drnda Internacional vam daje odgovor na pitanje kako pomoći ožalošćenoj osobi?
Kako pomoći ožalošćenoj osobi? Budite tu za nju
Budite svesni da ne možete ukloniti bol, ali vaše prisustvo je važnije nego što vam se čini. Vaše društvo u ovim teškim trenucima donosi utehu, kao i nadu za budućnost. Mali gestovi, poput slanja cveća, pomoći oko dnevnih poslova i porodičnih obaveza, takođe, mogu biti ogroman izvor snage za ožalošćene.
Nemojte zaboraviti da budete fleksibilni u organizovanju vremena sa ožalošćenim. Tuga je proces koji donosi neočekivane emocije. Možda će u jednom trenutku osoba koja tuguje biti spremna na druženje, a već u drugom poželeće da bude sama. Zato, budite strpljivi u dogovorima i bez uvrede prihvatite odbijanje za viđenje. Umesto ljutnje, sledećeg dana je pozovite da proverite kako se oseća i ponudite joj druženje.
Budite dobar slušalac
Ne postoji savršena rečenica koja će olakšati patnju osobi koja tuguje. Ponekad je, zapravo, najbolji način da nekoga utešite tako što ćete ga saslušati. Time dajete do znanja da ste uvek tu i da se uvek može osloniti na vas.
Da biste, zaista, bili dobar slušalac morate usredsredite svoju pažnju na osobu koja tuguje. Pokažite joj da pomno pratite šta priča povremenim klimanjem glavom ili korišćenjem drugih neverbalnih znakova. Nikako je nemojte prekidati., već je pustite da svoja osećanja, misli, pa i uspomene na preminulog podeli sa vama.
Prilikom slušanja pokušajte da se postavite u situaciju ožalošćene osobe. Na taj način moći ćete bolje da je razumete i da pokažete empatiju prema situaciji.
Kako pomoći ožalošćenoj osobi? Stvorite nove uspomene
Sigurno ožalošćena osoba neće u prvim nedeljama biti spremna da se vrati svom svakodnevnom životu. Kada vidite da je načinila korak ka tome predložite joj nove aktivnosti. To može biti predstava koju je planirala da pogleda sa preminulom osobom ili obilazak grada koji joj je na listi omiljenih. Dovoljno je da posetite njeno omiljeno mesto u gradu ili započenete neki zajednički hobi kako bi makar na kratko odagnala bol i ispunila srce prijatnim osećanjima.
Ukoliko je vas i vašu porodicu zadesio tragični događaj prepustite kompletno organizovanje sahrane pogrebnom preduzeću Drnda Internacional. Telefon naše pogrebne službe stoji vam na raspolaganju 24 časa dnevno, 365 dana u godini.