Kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih
Kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih? Pitanje kojim se bave ne samo stručnjaci, već i porodice koje je zadesio tragični događaj.

Gubitak voljene osobe je težak i za odrasle koji su svesni da život ima svoj početak i kraj, dok deci može biti podjednako zbunjujuć koliko i uznemirujuć.

Nažalost, mnoga deca će se u svojim ranim godinama susresti sa smrću. Bilo da izgube člana porodice, prijatelja ili komšiju – ovaj nesrećni događaj izazvaće ne samo neizmerni bol, već i strah od novih gubitaka.

Da biste svom mališanu pomogli da razume i da se nosi sa smrću Drnda Internacional vam daje savete kako da o ovoj temi razgovarate sa njim.

Prilagodite pristup uzrastu deteta

Razgovor sa decom o smrti bližnjih je delikatan, ali važan proces. Nakon njega moći će da razume gubitak. Takođe i da izrazi svoje emocije i pronađe utehu.

Kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih

Međutim, razgovor o ovoj temi se drastično razlikuje u odnosu na starost deteta. Zato stručnjaci na pitanje „kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih“ odgovaraju da, pre svega, morate uzeti u obzir njihove godine.

Mlađa deca, tj. do 6 godina starosti, obično ne razumeju da je smrt trajna. Neretko pitaju da li se osoba koja je umrla vraća, te nikako nije preporučljivo da u razgovoru sa njima koristite eufemizme poput „zaspao/la“. Time ćete dodatno zbuniti dete.

Umesto takvih reči objasnite mališanu da je smrt trajna. Pri čemu se trudite da koristite jednostavan i jasan jezik.

Osnovci imaju viđenje o smrti. U razgovoru sa njima možete upotrebljavati preciznije informacije. Ipak, vodite računa prilikom odgovora na pitanja o procesu žaljenja nakon smrti.

Sa tinejdžerima možete razgovarati otvoreno i priznati složenost emocija. Obavezno ih pustite da izraze svoje mišljenje i osećanja.

Kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih? Pružite im sigurnost i utehu

Karakteristične faze tuge, poput negiranja, besa, ljutnje, često su zbunjujuće i za odrasle, a kamoli za decu.

Imajući ovo u vidu veoma je važno da svom mališanu objasnite da emocije koje oseća nisu „pogrešne“, niti da postoji ispravan način kako se ponašati tokom žaljenja. Uverite dete da nije odgovorno za smrt bližnjeg i da je voljeno i zaštićeno.

Nemojte se plašiti da pokažete tugu pred detetom. To detetu šalje poruku da je normalno tugovati i da nije samo u svojim osećanjima.

Ukoliko smrt voljene osobe znači promene u životu ili rutini vašeg deteta, nastojte da ga upoznate sa tim. Na taj način vaše dete će se osećati sigurno, te je i manja opasnost od straha od promene. Na primer, „teta će te pokupiti iz škole kao nekada baka“.

Kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih? Saslušajte svoje dete

Svako reaguje na svoj način na tugu nakon gubitka voljene osobe. Različite reakcije nisu isključene ni kod dece. Neka deca plaču. Neka postavljaju pitanja. Čini se da druga uopšte ne reaguju.

Bez obzira na reakciju budite tu za svog mališana. Nemojte se truditi da odmah „popravite“ situaciju. Zagrljaj i topao dodir su najbolja uteha najmlađima.

Kada dete bude spremno da priča o tragičnom događaju, pažljivo ga saslušajte. Imajte strpljenja da odgovorite na svako pitanje. Ujedno, dopustite da izrazi kako se oseća.

Kako razgovarati sa decom o smrti bližnjih

Pogrebno preduzeće Drnda Internacional je vaš verni oslonac u najtežim trenucima. Nama možete prepustiti kompletno organizovanje sahrane, uključujući i transport pokojnika i pomoć pri sređivanju administracije nakon smrti bliznjeg.

Оставите одговор