Gubitak voljene osobe je najteži događaj u životu. Bez obzira da li je došao iznenada ili smo slutili da se rastanak bliži nikada nećemo biti spremni na to.
Bol koja ispunjava svaki deo našeg tela u tim trenucima ne može se ni sa čim uporediti. Boli saznanje da nikada više nećemo čuti umilni glas, osetiti topao zagrljaj i videti osmeh koji čini svaki problem beznačajnim.
Dok se ceo naš svet ruši moramo pronaći snagu da pripremimo pogreb. Pored određivanja mesta i datuma sahrane, kao i administrativnih procedura, važan korak čini i izbor pogrebne opreme.
Koji značaj ima oprema za sahranu?
Pogrebna oprema ima višestruki značaj u procesu ispraćaja preminule osobe. Pre svega, njena uloga je da omogući dostojanstven oproštaj. Ujedno pruža porodici utehu kroz očuvanje tradicije i običaja.
Oprema za sahranu ima i praktični značaj. Naime, donosi bezbedan i uredan pogreb, uz zaštitu tela preminulog.
Ne treba zanemariti ni psihološki značaj za ožalošćene. Kroz odabir opreme, porodica odaje počast preminuloj osobi. Takođe, pokazuje ljubav i zahvalnost prema pokojniku.
Znajući da su ispunili svoju dužnost, pa i želje preminulog, porodica može da se suoči sa prihvatanjem svog gubitka.
Kako izabrati pogrebnu opremu?
Izbor opreme za sahranu ispunjen je najdubljim emocijama. Istovremeno i uvažavanjem kulturoloških i verskih običaja, kao i težnje za ispunjenjem želja preminulog.
S obzirom da je pogrebni kovčeg glavni deo svake sahrane prvi korak jeste njegov izbor. On zavisi, najpre, od pogreba. Ukoliko je u pitanju tradicionalna sahrana, tj. ukop neophodan je klasičan sanduk i prateća oprema.
Sanduk za sahranu dolazi u različitim oblicima i od različitih materijala. Najčešće je izrađen od hrasta, bukve ili topole. Pored standardne braon boje može biti i u beloj i crnoj. Što se tiče oblika na raspolaganju su vam pravougaoni i trapezoidni sanduci. Posebnu grupu čine tzv. sarkofazi. Karakteriše ih impozantniji dizajn bogato ukrašen gravurama i metalnim detaljima.
U prateću opremu spadaju pokrov za sanduk, dušek, jastuk i nebo koje obuhvata gornji deo sanduka. Ova oprema se bira u skladu sa estetikom sanduka. Mada ne treba isključiti ni lične preferencije.
Ukoliko ste umesto ukopa izabrali kremaciju morate znati da sanduk za kremiranje ne sme da sadrži sjajni premaz i metalne delove. U ovom slučaju neophodno je izabrati i odgovarajuću urnu.
Baš kao sanduci, urne za kremaciju su izrađene od različitih materijala. Počev od mermera i granita, preko keramike, pa do metala i drveta – svaka ima svoje prednosti, kao i jedinstvene ukrasne detalje.
Pri izboru urne morate uzeti u obzir veličinu. Standardno, urne odgovaraju pepelu osobe do 100 kg. U protivnom potreban vam je model većih dimenzija.
Nadgrobna oprema za sahranu
Običaj nalaže da se spomenik postavi neposredno pre godišnjeg pomena. Do tada nadgrobna obeležja imaju ulogu oznaka na grobu. Zato se na njima nalazi ime i prezime pokojnika, godina rođenja i smrti.
Izbor nadgrobnog obeležja obično je određen verom. U hrišćanstvu to je krst. Pri čemu može biti klasičan sa ravnim ivicama i Svetosavski sa stilizovanim ivicama. Kod muslimana na grob se postavlja bašluk koji ima oblik piramide i mora biti zelene boje.
Opremu za sahranu vrhunskog kvaliteta možete pronaći u bogatoj ponudi pogrebnog preduzeća Drnda Internacional. Nama možete poveriti i prevoz pokojnika ne samo u Srbiji, već i iz inostranstva.