Produžena tuga nakon smrti voljene osobe
Produžena tuga nakon smrti voljene osobe nije retka pojava.

Tuga je prirodan način suočavanja sa gubitkom bliske osobe. Ispoljava se na različite načine i različitim intenzitetom. Pojedini se osećaju izgubljeno i bezvoljno. Drugi pate od neizmerne boli, koja prodire u svaki deo tela. Kod nekih se, pak, javlja ljutnja, pa i bes. Zaista, tuga nije ista za sve ožalošćene.

Ipak, jedno je sigurno. Vremenom, osećaj tuge se smanjuje. To ne znači da počinjemo da zaboravljamo preminulog, već da učimo kako da se prilagodimo životu bez dragog bića.

Međutim, kod nekih ljuti tuga je intenzivna i nakon godišnjice smrti voljene osobe. Ona ne jenjava. Naprotiv, deluje kao da se pojačava. U tom slučaju reč je o poremećaju produžene tuge.

Koji su znaci produžene tuge?

Nametljive ili preokupirajuće misli o gubitku karakteristični su znak. Produžena tuga nakon smrti voljene osobe donosi i intenzivan emocionalni bol, ali i osećaj da je deo vas tog dana umro.

Produžena tuga nakon smrti voljene osobe

S obzirom da niste spremni da i nakon toliko meseci prihvatite gubitak, nastojite da izbegnete ili ignorišete svaki podsetnik o smrti bližnjeg. To uključuje ne samo posetu mesta, već i ljudi koji vas mogu asocirati na gubitak.

Ove simptome često prati intenzivna usamljenost, čak i kada ste u društvu. Zatim, verovanje da je život besmislen i da ništa nema svrhu. Primetan je i gubitak interesovanja za hobije i druge stvari koje su nekada činile život prijatnijim.

Produžena tuga nakon smrti voljene osobe može da izazove i probleme sa spavanjem, gubitak apetita, konstantni stres, pa i suicidalne misli.

Imajući u vidu ozbiljnost stanja, Drnda Internacional vam otkriva kako da se nosite sa tugom.

Kako izbeći posledice produženog efekta tuge?

Iako ne postoji ispravan ili pogrešan način tugovanja, neki mehanizmi suočavanja su zdraviji od drugih za kretanje kroz proces tugovanja.

Briga o sebi je prvi i najvažniji. Ma koliko vam to delovalo nemoguće, morate pronaći motivaciju da se zdravo hranite. Vežbanje i kvalitetan san, takođe, mogu biti teške rutine kada doživite tragičan događaj.

Tuga iscrpljuje, te je san neophodan da biste povratili energiju. Samim tim spremno dočekali novi dan. Sa druge strane, fizička aktivnost može pomoći u oslobađanju stresa, depresije i anksioznosti, koje donosi produžena tuga nakon smrti voljene osobe.

Produžena tuga nakon smrti voljene osobe

Praznici, godišnjice i posebne prilike mogu izazvati bolne podsetnike na vašu voljenu osobu. Upravo su oni glavni pokretači za pojavu dugotrajnog osećaja tuge. Da biste je izbegli važne datume planirajte pažljivo.

Pronađite nove načine da ih proslavite. Time ćete se uspešno suočiti sa glavnim događajima u životu bez prisustva dragog bića. Ujedno, imaćete priliku da pokažete ljubav i odate počast preminuloj osobi na način koji vam pruža utehu i nadu.

Očuvanje uspomene na bližnjeg je važno, ali morate naučiti da živite smislenim životom bez njega. Zato stručnjaci savetuju da pronađete pravu ravnotežu između stvari u kojima ste zajedno uživali i započinjanja novih.

U tome vam može pomoći savladavanje novih veština. Ako ste, na primer, uživali u vožnji sa preminulim pravi je trenutak da krenete u auto školu. Ne samo da više nećete imati osećaj zavisnosti od voljene osobe, već ćete znati da bi ona bila ponosna na vas.

Ukoliko je vašu porodicu zadesio smrtni slučaj, organizovanje pogreba prepustite pogrebnom preduzeću Drnda Internacional. Vaš smo verni oslonac u najtežnim trenucima 24 časa dnevno, svih 7 dana u nedelji.