Pokrovi za sanduk
Pokrovi za sanduk predstavljaju važni deo pogrebne opreme.

Smrt voljene osobe je najtragičniji događaj koji može zadesiti porodicu. Čak i kada se rastanak nazire niko nije u potpunosti spreman da se sa njim suoči. Međutim, ono što možemo da učinimo tada za bližnjeg jeste da pripremimo dostojanstveni ispraćaj.

Pokrovi za sanduk

 

Organizovanje sahrane je kompleksni posao. U trenucima bola i tuge, morate pronaći snage kako biste prikupili potrebnu dokumentaciju, izabrali grobno mesto, a zatim i pogrebnu opremu. Nju čine ne samo kovčezi i nadgrobna obeležja, već i pogrebna galanterija koja se pravi od tkanine. Tu spadaju i pokrovi za sanduk.

Pokrovi imaju dugu istoriju

Pogrebni pokrov je tkanina koja se obavija oko tela umrle osobe pre sahrane ili kremacije. Srećemo ih od davnina u pogrebnim običajima širom sveta. O čemu svedoče sahrane starih naroda, te možemo slobodno da kažemo da su oni prva pogrebna oprema koja je korišćena.

U početku je služio za zaštitu tela, kako od radoznalih pogleda prisutnih, tako i od životinja koji su mogli da napadnu i oskrnave posmrtne ostatke. Pravljen je od pamuka ili kože životinja. Vremenom, poprimio je religijski karakter koji je zadržan do današnjeg dana. Za njegovu izradu, pored pamuka, korišćeni su i drugi prirodni materijali, poput svile, vune i lana.

Pokrovi za sanduk

U većini slučajeva u pitanju je neobojeni ili beljeni materijal, koji je diskretno ukrašavan svedenim religioznim detaljima. Tako su, na primer, pokrovi za sahrane Hrišćana imale izvezeni krst.

Pokrovi za sanduk se razlikuju među kulturama i religijama

Pokrovi su uobičajeni u mnogim religijama, uključujući i jevrejsku, hrišćansku i muslimansku pogrebnu tradiciju.

Kao dostojanstvena alternativa veoma složenim sahranama Rimljana i Egipćana, jevrejski rabin je tražio da bude sahranjen u svojoj jednostavnoj ručno šivenoj odeći i tako je počela praksa jevrejskog pokrova za sahranu. Naime, Judaizam naglaša da ne postoji razlika u staležima prilikom sahranjivanja. Što znači da se i bogati i siromašni oblače u ručno šiveno odelo napravljeno od belog platna, bez dugmadi, rajsferšlusa ili džepova.

Od istog belog platna prave se i pokrovi za sanduk. Tačnije, telo se nakon oblačenja uvija u pokrov, a zatim stavlja u kovčeg za sahranu koji je napravljen od ravnih neobrađenih dasaka.

Tradicija muslimanske sahrane, takođe, nalaže da se telo umota u beli pokrov koji čine 3 platna – donje, gornje i veliko za čitavo telo. Kod žena postoje još 2 pokrova, za glavu i grudi.

Pokrovi za sanduk kod sahrana Hrišćana

Pokrov je obavezni deo hrišćanske sahrane, a ukazuje da je pokojnik pod Hristovom zaštitom.

Pokrovi za sanduk

Zapravo, značenje pokrova u ovoj religiji potiče od Torinskog ili Svetog pokrova. U ovu lanenu tkaninu prema verovanju bilo je uvijeno telo mrtvog Isusa Hrista, što pokazuje i obris njegovog lika. Odnosno, obris na tkanini prikazuje visokog čoveka sa bradom i brkovima, kao i kosom podeljenom po sredini. Vidljivi su i tragovi probadanja na grudnom košu, kao i okrugle rane na ručnim zglobovima nastale od raspeća.

Pored tradicionalne bele boje, pokrovi za sanduk danas dolaze i u zlatnim, šampanj, braon, pa i crvenim tonovima. Izrađeni su od najfinijih materijala – tafta, brokata i satena sa opšivenom čipkom na ivicama.

Pogrebno preduzeće Drnda Internacional ima veliki izbor pogrebne opreme vrhunskog kvaliteta. Kod nas možete pronaći i različite pokrove – počev od svedenih, pa do luksuznih tako da ćete moći da odaberete koji odgavara vašim finansijskim mogućnostima, ali i želji preminulog.