Gubitak sestre
Gubitak sestre jedan je od najtragičnijih događaja koji vas može zadesiti.

Odnosi između braće i sestara mogu biti složeni. Počev od zajedničkih nestašluka, pa do rivalstva – odrastanje sa sestrom čini detinjstvo uzbudljivijim. Ta posebna veza ostaje i u odraslom dobu čak i kada osnujete svoje porodice i putevi vas razdvoje. Ni smrt je ne može prekinuti iako izaziva neizmernu tugu.

Tuga nakon smrti bližnjeg nije linearna. Ona donosi niz dubokih emocija, uključujući ljutnju, bes, pa i krivicu. Neretko čini da se osoba oseća usamljeno, jer intenzivan bol i teške emocije mogu stvoriti nelagodu kod onih koji pokušavaju da pruže utehu.

Da biste izbegli ovaj osećaj neprijatnosti Drnda Internacional vam otkriva kako da pomognete bližnjem koji je doživeo gubitak sestre.

Šta treba uraditi kada je neko doživeo gubitak sestre?

Ukoliko se pitate kako da pomognete ožalošćenoj osobi odgovor se krije u iskrenom razgovoru. Potrudite se da se javite svom prijatelju, čak i ako je to kratak telefonski poziv, poruka ili poziv na kafu. Možda ćete se iznenaditi koliko vaše poruke znače osobi koja tuguje.

Pronalažanje pravih reči utehe nakon gubitka nije nimalo lako. Čak i ako ste vešt sagovornik u prisustvu osobe koja tuguje možda ćete imati strah od izgovaranja pogrešnih rečenica. Zato stručnjaci savetuju da u tim trenucima prepustiti priču ožalošćenom. Vašem prijatelju više će značiti razgovor o svojim osećanjima od bilo čega drugog. Slušajte njegove misli i izrazite saosećanje za ono što doživljava u procesu tugovanja.

Gubitak sestre

Ljudi često oklevaju da postavljaju pitanja osobi koji tuguje. Razlog za to jeste strah da je dodatno ne uznemire. Zapamtite, ne postoji ništa što možete učiniti da bol nestane. Ipak, vaše prisustvo i saosećanje mogu napraviti ogromnu razliku u doživljavanju tuge.

Ne bojte se da postavljate pitanja jer to omogućava ožalošćenom da otvoreno govori o svojoj sestri. Možda će se prisetiti nekih njihovih zajedničkih avantura ili će jednostavno pričati o njenim osobinama. Bez obzira kako razgovor teče, vaša pitanja mogu pomoći. Ujedno, njima ćete pokaziti ne samo brigu za ožalošćenu osobu, već i poštovanje prema preminuloj.

Tuga ponekad može dovesti do zanemarivanja osnovnih potreba. Zbog toga je preporučljivo da ožalošćenom ponudite praktičnu pomoć. Priprema hrane, čišćenje kuće, briga o deci – samo su neki od praktičnih zadataka koji mogu biti dragoceni osobi koja tuguje.

Godšnjica smrti voljene osobe, rođendani i drugi važni datumi posebno su teški za ožalošćenog. Oni predstavljaju bolne podsetnike na gubitak sestre, tako da čine tugu intenzivnijom. Potrudite se da ove datume zapamtite kako biste se javili prijatelju i podsetili ga da ste tu za njega.

Šta ne treba uraditi kada je neko doživeo gubitak sestre?

Poput korisnih saveta za podršku ožalošćenoj osobi, morate imati u vidu i stvari koje treba izbegavati. To je, pre svega, ideja da situaciju možete popraviti.

Znajte da tuga nije problem koji treba rešiti. Vašem ožalošćenom prijatelju je potrebna samo vaša podrška i prisustvo. Nikako nemojte pokušati da umanjiti tugu rečenicima: „Vremenom ćeš preboleti“ ili „Biće sve u redu“. Pokušaj da smanjite nečiju bol minimiziranjem samo čini da se osećaju još nemoćnijim.

U težnji da pružimo utehu često se služimo klišeima. Fraze poput „Sada joj je bolje“ i „Tvoja sestra ne bi želela da budeš tužan“ treba izbegavati u svim razgovorima sa ožalošćenim. Iako izgovorene u dobroj nameri, ove reči utehe mogu potisnuti osećanja umesto da budu deo procesa tugovanja.

Kada bližnji tuguje, može vam se činiti primerenim da podelite svoja verska ili duhovna uverenja kako biste pomogli da se oseća bolje. Čak i ako želite da oseti mir i utehu, oduprite se želji da razgovarate o svojoj veri u ovim trenucima. Podelite svoja verska uverenja sa njim jedino ako on postavlja pitanja, ali bez insistiranja.

Gubitak sestre

Ukoliko ste se suočili sa smrću sestre ili drugog člana porodice, prepustite organizovanje pogreba pogrebnom preduzeću Drnda Internacional. Telefon naše pogrebne službe stoji vam na raspolaganju 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji.