Odelo za pokojnika
Odelo za pokojnika je važan deo pogrebne opreme.

Smrt voljene osobe predstavlja najtužniji događaj koji vas može zadesiti u životu. Bez obzira koliko je godina preminuli imao i da li je gubitak bio iznenadan ili očekivan, ostavlja neizbrisiv trag. Boli saznanje da nećemo više videti milo lice, niti čiti dragi glas. Nećemo moći da sa njim podelimo srećne vesti. Niti ćemo imati oslonac u teškim trenucima.

Šok koji smo doživeli saznanjem o smrti moramo da ostavimo po strani kako bismo pripremili dostojanstven sprovod. Počev od izbora grobnog mesta, preko sanduka za sahranu i nadzemnih obeležja, pa do cveća za groblje – čeka nas niz odluka koje moramo doneti. Jedna od njih, možda i najbolnija, jeste odluka vezana za odelo za pokojnika.

Imajući ovo u vidu Drnda Internacional vam daje savete koji će vam pomoći pri izboru.

Poštovanje verskih običaja

Tokom istorije, religije širom sveta su pripremanje i oblačenje pokojnika smatrale svetim. Naime, ovo se smatra jednom od najčistijih i najhvalnijih radnji koje čovek može izvršiti, jer je to čin naklonosti koji pokojnik ne može da uzvrati.

Odelo za pokojnika

Neke od religije i danas imaju posebne direktive o oblačenju. Samim tim, i odelo za pokojnika može biti diktirano određenim pravilima ukoliko će se sahrana obaviti uz poštovanje svih verskih pogrebnih običaja.

Jevreska sahrana nalaže stroga pravila oblačenja. Postoji čak posebna grupa ljudi, poznata pod nazivom Hevra Kadiša, koja je zadužena za oblačenje preminule osobe. Odelo za pokojnika, tj. tahrihim, se sastoji iz 3 dela. Svaki deo je izrađen od belog lanenog platna, jer bela boja simbolizuje životni krug.

Judaizam propoveda da su u smrti svi jednaki, naglašavajući skromnost. U skladu sa tim odeća je jednostavnog kroja, bez poruba i čvorova.

Tradicija muslimanske sahrane nalaže umotavanje pokojnika u svetu odeću. Odnosno, pogrebni pokrov koji čine 3 platna – donje, gornje i veliko za čitavo telo. Za žene postoje još 2, namenjena za glavu i grudi.

Kod nas obično se priminuli oblači u odeću koju je pripremio za života. Najčešće je to nova garderoba, nikad nošena.

Lični izbor porodice

Ukoliko preminuli nije ostavio smernice, izbor odela biće odluka članova porodice.

Iako ne postoje pogrešni načini odabira, opšte je pravilo da se preminuli sahranjuje u svečanoj garderobi, koja je formalnijeg kroja. Najčešće je to klasično odelo ili svečana haljina. Takođe, možete potražiti predmete u njihovoj garderobi za koje znate da ih vole, poput dragocenih komada nakita, omiljenog šala, cipela…

Međutim, ako jednostavno ne osećate da je to ono što bi vaša voljena osoba želela, onda ne morate da se vodite „tradicionalnim“ izborom. Umesto toga, izabereti odeću koja je bila omiljena pokojniku i koja će ga predstaviti onakvim kakav je, zaista, bio i kako je živeo.

Odelo za pokojnika

Pojedine porodice se odlučuju za kupovinu odeće u pogrebnim preduzećima, koje nude i tu vrstu usluge.

Pogrebno odelo za kremiranje

Kremiranje donosi određena pravila u pogledu pogrebne opreme. Osim sanduka koji moraju biti od mekog drveta, bez ikakvih metalnih delova ili premaza i odelo za pokojnika ne sme da bude da bude od obrađene kože ili sintetčkih materijala koji se koirste za biciklističke jakne. Najbolji izbor jeste odeća od prirodnih vlakana, poput pamuka ili vune, jer se ona lakše razgrađuje.

Cipele nisu preporučljive, jer većina ima gumeni đon. Takođe, lične predmete od stakla, uključujući i naočare, kao i sat ili slušni aparat ne treba stavljati prilikom oblačenja pokojnika za kremaciju.

 

Pogrebno preduzeće Drnda Internacional ima bogatu ponudu najkvalitetnije pogrebne opreme i cveća za sahrane. Specijalizovani smo i za prevoz pokojnika iz inostranstva.