Imajući ovo u vidu Drnda International vam otkriva koji su karakteristični pogrebni običaji u različitim religijama.
Hrišćanski pogrebni običaji
Hrišćanstvo uči da duša odlazi u raj ili pakao, zavisno od života koji je preminuli vodio. Samim tim se i pogrebni običaji kod hrišćana sprovode u skladu sa verovanjem da duša preminulog odlazi pred Boga, gde će čekati vaskrsenje na Sudnjem danu.
Priprema sahrane započinje odmah nakon smrti. Prvi korak jeste paljenje sveće iznad glave pokojnika. Ona ima zadatak da osvetli put duši preminulog. Sledi kupanje i oblačenje tela.
Telo preminulog se pere kao simbol očišćenja i poštovanja, jer se veruje da pokojnik treba da izađe čist pred lice Boga. Zatim se oblači u svečanu ili čistu odeću. Ovaj posao je ranije obavljao stariji čovek iz komšiluka, odnosno žena u slučaju da je preminula ženska osoba. Danas, zavisi od mesta gde je nastupila smrt. To znači da se priprema pokojnika može odvijati i u bolničkoj kapeli.
U ruke preminulog stavlja se ikona ili krst kao znak vere u Hrista i život posvećen Bogu, dok se u džep stavljaju sitne pare, ogledalo i češalj. Takođe, u sanduk se stavljaju dodatno odelo i obuća, kao i predmeti za koje se smatra da će trebati pokojniku na onom svetu.
Preminuli su obično sahranjuje ukopom. Pri čemu porodice same odlučuju da li žele da bude otvoren ili zatvoren kovčeg. Poslednjih godina moguće su i kremacije, ali uz posebnu dozvolu sveštenika.
Pre sahrane sveštenik vrši opelo. Tokom opela kovčeg je okrenut tako da pokojnik gleda prema istoku. Iznad njegove glave stoji stočić sa žitom, svećom, čašom vina, pogačom, tacnom sa medom i flašicom u kojoj je pomešano vino i ulje.
Nakon opela porodica i prisutni odaju poslednji pozdrav pokojniku.
Tradicija muslimanske sahrane
Kada su u pitanju pogrebni običaji u različitim religijama treba napometi i one koje propoveda islam, kao jedna od najbrojnijih vera.
U islamu je pogrebni ritual jednostavan i fokusira se na pokornost Bogu (Alahu). Sahrana se organizuje u što kraćem roku. Obično za 24 časa.
Prvi deo pripreme je običaj pod imenom gusl. To je ritualno pranje preminulog. Pranje obavljaju članovi porodice ili verski stručnjaci istog pola kao i preminuli. Telo se pere tri ili više puta, dok ne postane potpuno čisto.
Nakon pranja, obavija se belim pokrovom, poznatim kao kefin. Kefin je jednostavno, belo platno, koje simbolizuje čistoću i jednakost pred Bogom.
Sledi zajednička molitva, tj. dženaza-namaz. Ova molitva se izvodi u džamiji, na groblju ili na drugom prikladnom mestu. Za razliku od drugih molitvi, nema poklona i pregiba, već prisutni sve vreme stoje.
U islamu je strogo zabranjeno kremiranje. Preminuli se sahranjuje u jednostavan grob, bez kovčega (ako lokalni zakoni to dozvoljavaju). Telo se postavlja tako da lice preminulog gleda ka Meki.
Specifični pogrebni običaji u različitim religijama
Jevrejski pogrebni običaji se izdvajaju strogim pravilima koja se pridržavaju jevrejskih zakona.
Priprema sahrane započinje pranjem preminulog u obredu zvanom tahara. Izvode ga pripadnici posebne zajednice poznate kao hevra kadiša („sveto bratstvo“). Pranje se obavlja s velikim poštovanjem kako bi se očuvalo dostojanstvo preminulog.
Nakon tahare, preminuli se oblači u posebno odelo, koje se naziva tahrihim. Odelo je izrađeno od jednostavnog, lanenog platna bele boje, jer ona simbolizuje životni krug.
Kako judaizam ističe da ne postoji razlika u staležima, tahrihim je sličan za sve preminule. Na taj način se simbolizuje jednakost pred Bogom. Telo se stavlja u jednostavan drveni kovčeg bez metalnih delova, prema verovanju da se sve treba vratiti zemlji.
Posebni deo pogrebnih običaja čini bdenje. Šemiru, kako se naziva bdenje, obavlja jedna osoba tokom čitave noći koja nije blizak rod preminulom.
Jevrejski običaji zabranjuju kremiranje, balzamovanje, javno izlaganje tela, pa i autopsiju, osim ako zakonski nije obavezna. Razlog za to jeste verovanje da telo treba da ostane prirodno i nepovređeno.
Pogrebno preduzeće Drnda International ima višedecenijsko iskustvo u organizovanju sahrana uz poštovanje različitih religijskih običaja. Nama možete prepustiti i transport pokojnika iz inostranstva, u slučaju da je smrt nastupila van granica Srbije.