Prvi podaci stari su preko 7.000 godina, a potiču iz kineske pokrajine Šensi. Iako kovčeg za sahranu ima dobro poznatu ulogu, u početku služio je i za pokazivanje društvenog položaja i bogatstva preminulog. Tako su drevni Egipćani svoje faraone nakon balsamovanja polagali u raskošne sarkofage koji su bili ukrašeni prikazima portreta pokojnika i značajnim događajima iz njegova života.
Tradicija isticanja statusa preminulog nastavljena je i u Viktorijansko doba, gde su bogataši i plemstvo sahranjivani u drvenim sanducima sa bogatim ukrasima.
Danas, pogrebni sanduk čini posebno odavanje poštovanja voljenoj osobi, te njegov izbor ne zavisi od položaja, već od želje porodice. Ipak, morate voditi računa o nekoliko karakteristika. O kojim je reč otkriva vam u ovom blogu pogrebno preduzeće Drnda Internacional.
Koja je veličina sanduka za sahranu?
Bez obzira na različite vrste, pogrebni sanduk ima standardne dimenzije. Dizajniran je tako da odgovara odrasloj osobi prosečne visine i težine. Odnosno, osobi koja je je visine do 2 m i težine do 150 kg. Unutrašnjost kovčega je širine 60 cm, te postoji dovoljno prostora da se smesti sva oprema za ispraćaj pokojnika kako običaji mnogih religija nalažu.
U pojedinim slučajevima, kada se vrši prevoz pokojnika iz inostranstva ili se on sahranjuje u porodičnu grobnicu, potrebno je znati i spoljašnje dimenzije kovčega. Prosečne spoljašnje dimenzije za drvene vrste iznose 74 cm širine i 13 cm veće dužine u odnosu na unutrašnjost, tačnije 231 cm. Ovakav dizajn odgovara grobnim mestima na grobljima.
Ukoliko je preminuli bio viši od 2 m ili teži od 150 kg neophodan je pogrebni sanduk specijalno dizajniran. Veći kovčezi, tj. nestandardnih dimenzija obično su dužine 2,29 m i širine 1 m. Dok su visine i do 76 cm. Svojom konstrukcijom obezbeđuju sahranjivanje ne samo visokih ljudi već i onih koji su težine preko 200 kg.
Materijal pogrebnog sanduka
Veličina sanduka za sahranu ima važnu ulogu pri izboru ove pogrebne opreme. Međutim, nije jedina važna karakateristika. Pored dimenzije i vrste, tu je i materijal.
Pogrebni sanduk se pravi od različitih vrsta drveta. Najčešće su to hrast, bukva, trešnja, jasen, ruža koje krasi elegantni izgled upotpunjen rezbarijom i prefinjenim metalnim detaljima. Dok malo niži nivo čine modeli od breze, javora, bora, topole i vrbe.
Najviša klasa pripada sanducima od mahagonija, koji prema mišljenju stručnjaka predstavljaju pravi prestiž u pogrebnoj opremi. Drvo koje raste u Južnoj Americi, Centralnoj Americi i Africi bilo je popularni materijal za izradu finog nameštaja. Samim tim i sanduci za sahranu izrađeni od njega nose epitet luksuza. Prepoznaje se po tamnoj nijansi i prefinjenoj teksturi, kao i izuzetnom kvalitetu.
Drugi faktori pogrebnog kovčega koje treba uzeti u obzir
Boja je još jedna karakteristika koju treba da izaberete. U većini slučajeva kovčezi dolaze u različitim braon nijansama. Mada su u ponudi i modeli u beloj i crnoj boji.
Širok izbor pogrebnih sanduka vrhunskog kvaliteta, kao i pokrova od najfinijih materija u različitim nijansama, možete pronaći u bogatoj ponudi pogrebnog preduzeća Drnda Internacional.