Međutim, tugu koju je izazvala smrt voljene osobe prati širok spektar neželjenih efekata. Počev od fizičkih simptoma, kao što su umor i promene u apetitu, pa do emocionalnih, poput depresije i anksioznosti – svaka ostavlja trag u nama.
Imajući ovo u vidu Drnda Internacional vam otkriva kako tuga nakon gubitka voljene osobe utiče na um i telo čoveka.
Emocionalni bol
Izgubiti nekoga koga volite je neverovatno teško. Nije teško podneti samo sam gubitak, već i duboke emocije koje dolaze u periodu žaljenja nakon smrti. Bilo da se radi o usamljenosti, anksioznosti, ljutnji ili krivici, tuga može imati mnogo različitih oblika. Zato mnogi ne umeju da prepoznaju njene faze. Samim tim teško znaju kako da upravljaju ovim složenim osećanjima.
Studije pokazuju da emocionalni bol povezan sa tugom može imati značajan uticaj na naše mentalno i fizičko zdravlje. U prvih nekoliko meseci nakon gubitka, emocije su posebno intenzivne te možemo doživeti emocionalnu obamrlost ili odvojenost, kao i osećaj neverice ili zbunjenosti zbog gubitka.
Upravo u tim trenucima važno je da imate podršku prijatelja i porodice. Stručnjaci savetuju da pronađete aktivnosti koje vas ispunjavaju. Vežbanje je, takođe, dobra metoda u borbi sa tugom. Pored fizičke aktivnosti, ona podrazumeva i vežbanje strategija za upravljenje stresom i emocionalnim bolom.
Fizičke promene
Tuga nakon gubitka voljene osobe može imati dubok uticaj na telo, dovodeći do fizičkih promena.
Jedno istraživanje je otkrilo da osobe koje su nedavno doživele gubitak imaju veću verovatnoću da će razviti gastrointestinalne probleme, poremećaj sna i hronični umor. Drugo istraživanje je otkrilo da su ožalošćeni često iskusili niz fizičkih simptoma, kao što su stalne glavobolje, napetost mišića i promene u apetitu i težini.
Kako se nositi sa ovim promenama? Ključ leži u održavanju zdravog načina života. To podrazumeva redovnu fizičku aktivnost. Dovoljna je i dnevna šetnja, koja će vam dati energiju i razbistriti um. Zatim pravilna ishrana i dovoljno sna. Preporučljivo je da pre spavanja čitate ili slušate neki podcast umesto da skrolujete telefon.
Kognitivne promene
Verovali ili ne, tuga nakon gubitka voljene osobe izaziva i kognitivne promene. Kako one otežavaju jasno razmišljanje, veoma su uznemirujuće za pojedince koji se već nose sa emocionalnim bolom.
Kada osoba doživi smrt bližnjeg mozak može ući u stanje hiperpobuđenosti. Ono utiče na koncentraciju, fokusiranje i pamćenje. Tome dodatno doprinose i poremećaji sna tako da je optimalno funkcionisanje mozga tokom budnih sati prilično narušeno.
Da biste sprečili ove promene, pored zdravih navika, vođenje dnevnika obaveza ili korišćenje planera može vam pomoći u boljoj organizaciji dana. Ujedno i boljem pamćenju.
Promene ponašanja
Gubitak bliske osobe dovodi do promena u mozgu. Tačnije, u nivoima neurotransmitera kao što su dopamin, serotonin i norepinefrin. Posledica toga jesu promene u raspoloženju, ponašanju i motivaciji. One se manifestuju na različite načine kod ljudi.
Neke osobe koje su bile društveno aktivne počinju da se osamljuju i povlače od svihok , dok drugi se mogu uključiti u rizična ponašanja. Najčešće su to nesmotrena vožnja, droga i alkohol.
Promene u ponašanju, obično, su povezane sa intenzitetom emocionalnog bola.
Morate znati da tuga nakon gubitka voljene osobe nikada u potpunosti ne nestaje. Sa njom ćete do naučiti da živite.
Ukoliko ste se suočili sa gubitkom voljene osobe pogrebno preduzeće Drnda Internacional vam može pomoći u organizovanju sahrane. Telefon naše pogrebne službe dostupan je 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji.