Nošenje crnine i običaji
Nošenje crnine i običaji nakon sahrane usko su povezani.

Smrt je sastavni deo života. Ona predstavlja prelazak iz ovozemaljskog, privremenog života u nebeski, večni. Iako je ovo verovanje i danas aktuelno, gubitak bliske osobe je najtragičniji doživljaj u životu svakog čoveka.

U nastojanju da iskaže poštovanje prema preminulom porodica organizuje sahranu kakva je bila njegova poslednja želja. Čak i nakon dostojanstvenog ispraćaja uspomena na najbližeg, koga više nema, nastavlja da živi kroz razne običaje. Jedan od njih jeste odeća za žaljenje.

Njena boja se razlikuje u različitim religijima i kulturama. Ipak, nošenje crnine nakon sahrane je najrasprostranjenije. Imajući to u vidu pogrebno preduzeće Drnda Internacional vam otkriva zašto je upravo ova boja obavezna tokom perioda žalosti širom sveta.

Nošenje crnine i običaji vezani za nju poznati su od davnina

Crnina se nosila nakon sahrane još u rimsko doba. Na taj način Rimljani su želeli da pokažu da tuguju za pokojnikom. Iz Rima, nošenje crnine i običaji su se proširili širom Evrope, naročito u britanskom društvu.

Zapravo, mnogi istoričari smatraju da je kraljica Viktorija zaslužna za uvođenje tamne garderobe kao znaka žalosti. Britanska kraljica je čak 40 godina oplakivala smrt svog supruga, princa Alberta, noseći isključivo crne haljine. Kako su u to vreme žene iz visokog društva u modi sledile kraljičin primer, vrlo brzo su udovice u Viktorijaskom periodu počele da nose crninu. Ova odeća za žaljene je stekla svojevrsni statusni simbol.

Nošenje crnine i običaji

Crnina je nošena između jedne i dve godine nakon smrti muževa. Ona se sastojala od haljina jednostavnog kroja, bez čipke, veza i ikakvih ukrasa. U prvih 6 meseci bio je obavezan i crni veo koji je prekrivao lice kada su izlazile van kuće.

Nošenje crnine kod muškaraca kojima je žena umrla nije imalo toliko stroga pravila. Očekivalo se da oni odeću za žaljenje, tj. crno odelo, crnu kravatu i crne rukavice, nose između 3 i 6 meseci. Nakon tog perioda bi mogli da nastave sa svojim životima, noseći svakodnevno odelo, obično tamne boje.

Običaji nošenja crnine kroz religije

Crna odeća označava žalost u hrišćanstvu. Njeno nošenje nakon sahrane je karakteristični ritual kako kod pravoslavaca, tako i kod katolika.

Prema pravilu, žene bi trebalo, uz crnu garderobu, da nose i maramu u ovoj boji kako bi okolini pokazale da tuguju. Samim tim, da ne mogu da učestvuju ni u kakvim slavljima. Za razliku od njih, muškarci su u obavezi da nose crnu košulju ili samo flor.

Običaji u hrišćanstvu nalažu da se crnina nosi najmanje 40 dana. Mada nije redak slučaj da se crnina skida posle polugodišnjeg ili, pak, godišnjeg pomena. Pojedine žene se odlučuju da nose crninu do kraja života.

Nošenje crnine i običaji

U judaizmu, nošenje crnine potiče iz učenja koje kaže da je vođa Mojsije svom nasledniku Jošui rekao da nakon njegove smrti obuče crno odelo. Crnina je, ujedno, odraz skromnosti koju zagovara ova religija u običajima za sahranjivanje. Takođe, vezuje se za opštu žalost zbog progonstva Jevreja iz domovine.

Crnina je prisutna i u tradiciji muslimanske sahrane. Muškarci nose odela u tamnijim bojama, bez kravate, a žene moraju da imaju maramu.

Pogrebno preduzeće Drnda Internacional ima višegodišnje iskustvo u organizovanju sahrana. Naše pogrebne usluge obuhvataju ne samo pogrebnu opremu, već i bogatu ponudu crne trikotaže.