Gubitak bliske osobe je najtragičniji događaj. Ma koliko bili svesni da je smrt sastavni deo čovekovog života nikada nismo dovoljno spremni na to. Boli saznanje da drago biće nikada više nećemo videti, niti čuti dobro poznati glas koji je umeo da nas nasmeje i pruži poršku u teškim trenucima.
I dok se suočavamo sa nevericom i šokom, moramo pronaći snage da najbližeg dostojanstveno ispratimo na večni počinak, a nakon sahrane čeka nas dug period žaljenja koji ispunjavanju običaji za parastose. Jedan od njih je parastos koji dolazi 40. dana po smrti.
Kako izgleda četrdesetodnevni parastos u različitim religijama otkriva vam pogrebno preduzeće Drnda Internacional.
Značaj 40. dana u različitim religijama
Iako su se običaji za organizovanje sahrane, pa i oni koji slede nakon nje, tokom istorije menjali, tradicija vezana za četrdesetodnevni parastos u različitim religijama zadržana je do današnjih dana. Brojanje započinje sledećeg dana nakon smrti. Mada u nekim kulturama vreme smrti igra važnu ulogu u određivanju. Ukoliko je ona nastupila u drugoj polovini dana, tj. posle podne, brojanje počinje odmah. Što znači da se parastos održava 39. dana po smrti. U suprotnom, ako se smrt desila u prepodnevnim časovima brojanje počinje sledećeg dana.
Sam broj 40, takođe, ima različito značenje. U jevrejskoj religiji on ima višestruku važnost, a ukazuje na dovršenost i punoću. Tako se ističe da je kiša padala “40 dana i 40 noći” tokom potopa. Noje je čekao 40 dana nakon što su vrhovi planina bili vidljivi pa je poslao gavrana, dok je Mojsije poslao namesnike da istražuju Obećanu zemlju “40 dana”. Prema predanju i jevrejski narod je živeo izvan Obećane zemlje “40 godina”.
U Hrišćanstvu broj 40 ima slično značenje kao u Judaizmu, a pominje se čak 146 puta u Bibliji, pre svega, za važne događaje iz života Hrista. Pre iskušenja, Isus je postio “40 dana i 40 noći” u pustinji. Četrdeset dana je prošlo između njegovog uskrsnuća i vaznesenja. Post pre Uskrsa traje 40 dana.
I Muslimani dele važnost broja 40 sa jevrejskom tradicijom. Islam ističe da je Muhamed imao 40 godina kada je primio svoje prvo otkrovenje, a Mesih ad-Dadžal, zla figura ove religije, lutao je Zemljom 40 dana.
Običaji za četrdesetodnevni parastos u Hrišćanstvu
Prema hrišćanskom učenju duša preminulog 2 dana nakon smrti oslobođena luta zemljom. Od 3. do 8. dana pokazuje joj se raj, a od 9. do 39. dana pakao. 40. dana odlazi na nebo, gde izlazi pred Božiji sud. Upravo zbog toga se održava parastos tačno tog dana. Ako nije moguće obeležava se u subotu koja prethodi 40. danu, dok grčki pravoslavni pogrebni običaji nalažu da to bude nedelja.
Pravilo je da se za četrdesetodnevni parastos okupe svi koji su bili na sahrani. Na groblje se iznosi žito zaslađeno medom ili šećerom, koje simbolizuje vaskrsenje umrlog, dok se crvenim vinom preliva grob. Obavezno se pali velika sveća, kao i 40 manjih.
Običaji za četrdesetodnevni parastos u Islamu
U Islamu se veruje da je duša preminulog odmah izašla pred Božiji sud, ali žaljenje traje 40 dana, te odatle i parastos nakon tog vremena. U tom periodu Muslimani strogo poštuju običaje koji uključuju zabranu nošenja nakita i raskošne odeće, kao i primanja poseta u dom pokojnika.
Prema Islamu 40 dana porodica provodi u molitvama i čitanju Kurana, da bi se zatim vratili svojim svakodnevnim aktivnosima.
Običaji za četrdesetodnevni parastos u Islamu
Kada se pominju običaji za četrdesetodnevni parastos u različitim religijama, nikako ne treba zanemariti jevrejska shvatanja. Bez obzira što ne postoji tačna tradicija vezana za ovaj parastos stručnjaci ga naglašavaju zbog velikog značaja koji ima broj 40.
Prvi period žalosti kod Jevreja naziva se šiva. On označava 7 dana nakon smrti kada porodica preminulog ne izlazi iz kuće, niti se bavi ikakvim poslom. Sledi period od 30 dana koji se naziva selos. Njime se završava formalni period žalosti, osim za roditelji kojima traje još 11 meseci i poznat je kao šana.
Pogrebno preduzeće Drnda Internacional ima višedecenijsko iskustvo u organizovanju sahrana, uz poštovanje svih običaja različitih vera. Ukoliko je smrt nastupila van granica Srbije vršimo i prevoz umrlih iz inostranstva u najkraćem roku.