Između ostrva Java na zapadu i Lomboka na istoku nalazi se Bali. Ovo ostrvo je jedno od 17.508 koje pripadaju Republici Indoneziji. Među peščanim plažama, kristalno plavoj vodi, rečnim brzacima, vulkanskim kraterima, pećinama, kao i tropskim šumama živi oko 280 vrsta ptica koje svojom pesmom bude brojne turiste, dok opojni mirisi jarkih cvetova čine da se osećate kao u bajci.
Bali je, zaista, rajsko ostrvo koje ostaje u sećanju svakog ko ga jednom poseti. Međutim, u nestvarnoj lepoti krije se mistika o životu i smrti na kojoj se zasniva i organizovanje sahrana.
Kako izgledaju sahrane na Baliju otkriva vam pogrebno preduzeće sa tradicijom Drnda Internacional.
Sahrane na Baliju određene su religijom
Baš kao sahrane na Tajlandu, tako i poslednji ispraćaji na Baliju predstavljaju važne događaje sa ogromnim povorkama ljudi i plutajućih cvetova. Njihova veličina i trošak zavise od kaste, bogatstva i prestiža pokojnika. Ipak, ono što je svima zajedničko jesu pogrebni običaji koji su određeni religijom. Odnosno, hinduizmom, jer ona obuhvata čak 93 odsto stanovništva ovog indonežanskog ostrva.
Naime, prema hinduizmu, postojanje je neprekidni ciklus rođenja, života, smrti i ponovnog rađanja sve dok se nečija duša ne pročisti i sjedini sa Bogom. Da bi se prekinuo ciklus reinkarnacije, treba da se postignu Mokša, tj. savršenstvo i svetost duše.
Zbog toga sahrane na Baliju uključuju 3 rituala.
Prvi je vezan za pripremu tela koje obuhvata svečano pranje, sledi kremiranje, a na kraju dolazi gozba i period žalosti. Za razliku od većina zemalja, ovde je odeća za željenje bele boje.
Čišćenje duše vatrom i vodom
Ngaben je ceremonija kremiranja na Baliju. Preporučljivo je da se ona obavi u što kraćem periodu, mada je to retkost, jer zahteva brze pripreme koje su skupe, pa se najčešće vrši jednom mesečno, u danu koji bira sveštenik. U ovom zajedničkom događaju kremiraju se posmrtni ostaci svih nedavno preminulih osoba.
Do tog dana njihove porodice moraju da naprave veliki kovčeg koji je u obliku neke svete životinje – vola (Lembu), velike ribe sa slonovom glavom (Gajah Mina) ili lava sa krilima (Singa Mangaraja).
Drugi važan element sahrane na Baliju jeste kula (Waddhu) u obliku hrama. Prepoznatljivog je dizajna, izrađena od bambusa, papira, svile i cveća, jarkih boja i sa više nivoa. Zapravo, što je osoba koja je umrla uticajnija, to je i broj nivoa veći.
Kulu na ramenima nose 15-tak jakih muškaraca od kuće do mesta spaljivanja. Na tom putu povorku prati orkestar udaraljki, tzv. “Gamelan”, tako da čitav događaj poprima festivalski karakter.
S obzirom da vlada verovanje da duša može da se vrati kući i uznemirava porodicu koja nije ispunila sve propisane rituale, učesnici povorke povremeno protresu kulu kako bi dezorijentisali pokojnika.
Kada se kremiranje završi, sakupljeni pepeo se prosipa u moru, na taj način se duša čisti vatrom, koja simbolizuje zemlju i vodom, te može da se vrati na nebo i započne proces reinkarnacije. Prema tradiciji, pokojnik se vraća u ljudski život u sledećem rođenom članu porodice.
Posebno groblje sakriveno je duboko u šumi
U davna vreme sahrane na Baliju su podrazumevale ostavljanje tela u šumi, pa se raspadanjem duša vraća prirodi. Ovaj običaj zadržan je danas u selu Trunyan, čiji stanovnici nisu podlegli spoljnim uticajima, već preminule “sahranjuju” pored magičnog drveta.
U blizini sela nalazi se “džungla mrtvih”, u kojoj se sahranjuju samo osobe koje su umrle prirodnom smrću i one koje su bile u braku. Do nje se stiže čamcima od bambusa, a žene je mogu posetiti samo na dan sahrane, u prozivnom ako žena dođe na ovo groblje nekog drugog dana, selo će pogoditi zemljotres ili vulkan.
Telo se odlaže u jedan od 12 kaveza od bambusa i ostavlja da istrune, tek kada se svi kavezi napune lobanje se postavljaju na posebni oltar. Ono što je specifično jeste da se neprijatni miris truleži ne oseća. Razlog za to stanovnici pripisuju magičnoj moći drveta po imenu Taru Menyan.
U poštovanju tradicije, običaja, ali i želja premnulog i njegove porodice može vam pomoći pogrebno preduzeće Drnda Internacional. Prepustite našem stručnom timu organizovanje dostojanstvenog ispraćaja voljene osobe.