Sahrane velikana od davnina su bile tema istraživanja. Posebno one koje su obavijene velom misterije. Najbolji dokaz za to su piramide koje i danas bude pažnju ljudi širom sveta.
Interesovanje dodatno raste ako grob poznatog junaka nije otkriven. Mnogi arheolozi, tada, kreću u pohod prateći i najmanje navode gde bi mogli da se nađu posmrtni ostaci. Istoričari se takmiče ko će prvi da napiše svoju teoriju sahrane čuvene ličnosti.
Upravo takva priča prati Atilin grob koji do današnjih dana nije pronađen.
Ko je bio Atila Hunski?
Huni su bili evroazijsko nomadsko pleme sa teritorije istočno od Volge. Pretpostavlja se da su potomci Sjungnu naroda koji su bili severni susedi Kine. Kao vešti ratnici oko 370. godine prešli u Evropu i tamo izgradili ogromno carstvo. Zapravo, za njihov prodor i neverovatno osvajanje zaslužan je Atila. Predanje kaže da je, sledeći krvavi trag u travi, pronašao mač Boga Marsa. Ovo oružje ne samo da je mladom ratniku dalo samopouzdanje, već mu je i odredilo put vladara i osvajača kakvog čovečanstvo do tada nije pamtilo.
Vladar Huna od 434. godine pa do svoje smrti, 453. godine, svojom veštinom ratovanja pokorio je mnoge narode. Zasluženo poneo nadimak “Bič Božiji”, koji se i danas navodi u istorijiskim podacima. Za vreme njegove vladavine Hunska država prostirala se od teritorija današnje Nemačke do reke Ural i od Dunava do Baltičkog mora.
Atila je bio poznat kao okrutni i pohlepni borac. Njegova svirepost najbolje je opisana pohodom na Nišavi. Čak i nakon nekoliko godina po osvajanju, u malom mestu nije moglo da se noći, jer se i dalje osećao miris truleži poginulih stanovnika.
Ipak, pojedini istoričari navode da je Atila bio sušta suprotnost za svoje podanike. Smatraju ga velikim i plemenitim kraljem.
Atilina smrt – Slučajnost ili nešto drugo?
Baš kao što Atilin grob, tj. mesto gde počiva donosi nedoumice, tako i njegova smrt nameće brojna pitanja.
Naime, Bič Božiji je umro noć nakon svog venčanja. Prema izveštaju rimskog diplomate i istoričara Priscusa Atila je imao više žena, a kao poslednja navodi se mlada gotska princeza po imenu Ildico. Gozba je protekla u velikim količinama pića i hrane. Kada je pala noć pijani vladar je sa nevestom otišao u svoje odaje.
Međutim, ujutru sluge su zatekle nemilu scenu – pored mrtvog vođe ležala je preplašena i uplakana devojka koja je velom sakrivala lice.
S obzirom da je bilo primetno veliko krvarenje iz nosa navodi se da je Atila umro od prekomerne doze alkohola. Odnosno, od stanja koje se naziva varikoza jednjaka, gde proširene vene rupturiraju donji deo jednjaka i dovode do smrti krvarenjem.
Druga grupa istoričara je mišljenja da je pretrpeo moždani ili srčani udar. Pojedini ne isključuju mogućnost da je u pitanju nasilna smrt.
Zašto je Atilin grob sakriven?
Odgovor na ovo pitanje leži u činjenici da je Atila sahranjen sa velikim blagom, uključujući i mač Boga Marsa. Da bi sprečili pljačku groba, ali i skrnavljenje njegovih posmrtnih ostataka podanici su se potrudili da pogrebno mesto nikada ne bude otkriveno.
Legenda govori da je pokojnik bio izložen na travi ispred svog šatora kako bi svi Huni mogli da mu iskažu poštovanje. Najbolji konjaci jahali su u krug oko tela, izvodeći pogrebni ples. Drugi ratnici su mačevima i noževima pravili duboke rane na svojim licima. Običaji su nalagali da se ne žali suzama, već krvlju koja teče niz obraze.
Telo je položeno u tri sanduka – zlatni, srebrni i gvozdeni. Kovčezi od plemenitih metala trebali su da ukažu na blago koje je stekao ratovanjem, a gvozdeni da je potčinio brojne narode.
Tako pripremljen, Atila je u noći odnet na nepoznatu lokaciju i sahranjen. Muškarci koji su bili zaduženi za kopanje groba i ukop ubijeni su odmah nakon što su obavili svoj posao. Na taj način je osigurano da grob vladara ostane tajna.
Atilin grob – Najveća misterija
Pretpostavlja se da je telo spušteno u reku Tisu. O tome govore i novija otkrića. Na jednoj farmi u blizini Segedina iskopano je veliko hunsko blago – 162 komada koja su obuhvatila pojaseve, zlatni nakit ukrašen dragim kamenjem, ukrase za sedla, kopče čizama, delove mačeva i bodeža, drške drvenog alata… Kako su ovi predmeti navodili da je tu bio dvor vladara, smatra se da je u njegovoj blizini i grob.
Postoji i stav da se Atilin grob nalazi u selu Krupac, nedaleko od Pirota. Razlog za takvo mišljenje arheolozi potkrepljuju činjenicom da se tim prostorom proteže Via Militaris (vojnički put), kojim je i sam Atila prolazio osvajajući Balkan. Nakon njegove smrti reka Nišava je pregrađena, a na njenom dnu iskopan grob u koji je spušten kovčeg. Brana je, zatim, uklonjena i reka je nastavila da teče svojim prirodnim tokom.
Bez obzira gde vas i vašu porodicu zadesi smrt dragog bića jedno je sigurno – pomoć u organizovanju sahrane pružiće vam Drnda Internacional. Dugogodišnje postojanje, velika ponuda pogrebne opreme, kao i međunarodni prevoz pokojnika izdvajaju ovo pogrebno preduzeće ne samo u našoj zemlji, već i u regionu.
[…] kao što je Atilin grob do današanjih dana ostao misterija za arheologe i istoričare, tako je i mesto sahrane […]
Comments are closed.