Život je, zaista, nepredvidiv. Često nas spoji sa ljudima za koje smo mislili da ih nikada nećemo upoznati. Donese nam nove mogućnosti u karijeri, koje nismo planirali. Odvede nas u zemlje u kojima nismo zamišljali da ćemo živeti.
Nažalost, život svakog čoveka ima svoj kraj. Ma koliko bili toga svesni nikada nećemo biti dovoljno spremni na gubitak bliske osobe. Nijedna reč utehe ne može ublažiti bol koju u tim trenucima osećamo. I dok svaki deo našeg bića ispunjava neizmerna tuga moramo naći snage da organizujemo dostojanstven ispraćaj.
Organizovanje sahrane uključuje brojna pitanja. Počev od mesta sahrane, pa do izbora pogrebne opreme i cveća – svaki deo zahteva donošenje odluka. Međutim, u slučaju smrti voljene osobe u inostranstvu suočićete se i sa pitanjem transporta.
Imajući ovo u vidu Drnda Internacional vam otkriva šta obuhvata međunarodni transport preminulih.
Koja dokumentacija je potrebna za međunarodni transport preminulih?
Transport pokojnika iz inostranstva može se obaviti samo uz odgovarajuću dozvolu. Nju izdaje Ambasada ili Konzulat Srbije u zemlji u kojoj je nastupila smrt.
Za dobijanje dozvole potrebna vam je obimna dokumentacija. Naime, morate dostaviti pasoš preminule osobe, izvod iz Matične knjige umrlih i izvod iz Matične knjige venčanih, ako je pokojnik bio u braku. Zatim, izveštaj lekara o uzroku smrti i potvrdu sanitarne inspekcije o bezbednosti sanduka.
Potreban je i zahtev rodbine ili pogrebnog preduzeća ovlašćenog za transport. U ovom zahtevu obavezno mora biti navedeno mesto gde će se sahrana obaviti i kojim putem će biti izvršen transport. Takođe, neophodna je potvrda o obezbeđenom grobnom mestu u Republici Srbiji.
Ukoliko je smrt nastupila usled neke zarazne bolesti biće potrebna i saglasnost Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Ovu potvrdu obezbeđuje diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije.
Da li je potrebna posebna pogrebna oprema za međunarodni transport preminulih?
Pogrebna oprema mora da ispunjava zakonske i sanitarne propise ne samo naše zemlje, već i zemlje iz koje se telo transportuje. To se, pre svega, odnosi na sanduk za sahranu.
Pored standardnog drvenog sanduka, koji bira porodica, neophodan je i cinkovani sanduk. Može se koristiti i specijalni kovčeg sa metalnom oblogom. Pri čemu on mora biti hermetički zatvoren, radi sprečavanja širenja zaraza.
Propisi pojedinih zemalja nalažu da poklopac bude zavaren kako bi se obezbedila potpuna hermetičnost.
Vozila kojim se obavlja međunarodni transport preminulih
S obzirom da sje prevoz preminulih iz inostranstva odvija na velikim relacijama, vozila kojim se vrši transport moraju da budu prilagođenja dugoj vožnji. Odnosno, da budu klimatizovana i opremljena dodatnom opremom tako da ispunjavaju stroge standarde Evropske Unije.
Pored redovnih tehničkih pregleda, ona podležu i kontrolama nadležnih inspekcija, uključujući i kontrolu za atest. Veoma je važno da znate da jedino atestirana vozila mogu da pređu granice sa pokojnikom. U protivnom, ukoliko nemaju potvrdu o obavljenom atestiranju ostaće na granici, te telo preminulog neće stići na vreme za zakazanu sahranu.
Ukoliko je vašu porodicu zadesio smrtni slučaj u inostranstvu, prepustite organizovanje prevoza i kompletne sahrane pogrebnom preduzeću Drnda Internacional. Naš tim vam stoji na raspologanju 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji.