Fascinantne piramide i Dolina kraljeva, najpoznatiji mauzoleji, pa i mesta gde se pretpostavlja da počivaju vladari oduvek su budili interesovanje ne samo istraživača, već i javnosti. Pored ovih impoznatnih spomenika i legendarnih priča, ma koliko zvučalo neverovatno, postoje grobovi koji su prave turističke atrakcije. U pitanju su, pre svega, grobovi slavnih ličnosti koji su ostavili traga u istoriji. Razlog njihove popularnosti krije se u činjenici da većina ljudi nema priliku da upozna svoje heroje dok su još živi, te u želji da im odaju poštovanje posećuju njihove “večne kuće”.
Koji su najposećeniji grobovi na svetu otkriva vam pogrebno preduzeće Drnda Internacional.
Najposećeniji grobovi pesnika
Zaboravljen od svih, 1900. godine u Parizu umro je čuveni irski pesnik Oskar Vajld. Sahranjen je, najpre, na “Cimetière de Bagneux” izvan Pariza, da bi 9 godina kasnije njegovi posmrtni ostaci bili preneti na “Père Lachaise”. Zajedno sa Vajldom ovde su sahranjeni i Frederik Šopen, Džim Morison, Onore de Balzak, Marsel Prust, Marija Kalas, Amedeo Modiljani, Ežen Delakroa, Molijer, Edit Pjaf, te je opravdano svrstano u najpoznatija groblja na svetu.
Spomenik pesniku stvorio je poznati vajar Jakob Epštajn, a rad je platio anonimni donator. Tako je pravo iz krečnjaka iz Darbišira stigao ogromni kamen u atelje. Iz njega je nastao spomenik koji je otvorio vrata kontraverznim raspravama.
Jakob Epštajn je osmislio krilatu figuru u vidu koncepta pesnika kao glasnika. Gornja polovina bloka je veliko krilo koje počinje i završava se ravno. Dok statua, koja je u dubokom reljefu, ponosno drži glavu, grudi skoro u istoj ravni i telo gotovo paralelno sa tlom.
Iako izvanrednog dizajna grob pesnika je kod pojedinih izazvao nezadovoljstvo. I dok su jedni isticali da više podseća na asirsko delo, a ne na realizam, drugi su zamerali golotinju na njemu. Naime, spomenik je imao muške genitalije koje su smatrane neprimernim, pa je kao kompromis početkom avgusta 1914. postavljena bronzana ploča slična obliku leptira.
Grob Oskara Vajlda svake godine poseti hiljade posetilaca. Tokom vremena razvila se tradicija da se spomenik poljubi crvenim karminom. Kako je čišćenje od tragova karmina svaki put “trošilo” kamen 2011. godine postavljena je staklena barijera kako bi se sprečilo ostavljanje “otiska”poljupca.
Najposećeniji grobovi muzičara
Na groblju “Père Lachaise” u Parizu sahranjen je i pevač Džim Morison. Frontmen Doors-a marta meseca 1971. godine doselio se u Pariz, gde je 4 meseca kasnije umro.
Neposredno pre smrti posetio je čuveno groblje, tačnije grob Oskara Vajlda, izrazivši želju da bude sahranjen pored svog idola, što se vrlo brzo, nažalost, dogodilo.
Tokom decenija grob je menjao svoj oblik, jer je često bio meta vandala. Prvobitno je bio okružen redom školjki, a u centralnom delu nalazila se vaza sa cvećem i mala prizemna ploča sa imenom i prezimenom pevača, kao i natpisom na grčkom koji u prevodu znači “veran sopstvenom duhu”. Sitni delovi groba su postepeno nestajali, jer su fanovi želeli sa sobom da ponesu deo spomenika kao uspomenu.
Ista sudbina zadesila je i Morisonovu bistu. Hrvatski umetnik Mladen Mikulin je 1981. godine, u čast 10-godišnjice smrti, izradio skulpturu pevača. Sedam godina kasnije i ona je ukradena.
Prema istraživanjima grob Džima Morisona je jedna od najvećih atrakcija Pariza. Redovi turista čekaju ispred groblja da posete baš njegovo mesto počinka. Pored cveća i fotografija, u znak poštovanja na obližnje drvo “lepe” žvake.
Na drugom mestu po posećnosti grobova pevača jeste grob Elvisa Preslije. “Kralj rokenrola” sahranjen je 1977. godine prvo u mauzoleju na groblju Forest Hill u Memfisu. Nakon pokušaja krađe njegovog tela posmrtni ostaci su preneti u vrt vile u Grejslendu, gde je pevač živeo od 1957. do smrti.
Imanje je 1982. godine pretvoreno u muzej, tako da ga godišnje poseti više od 600.000 obožavatelja. Svakog 26. avgusta u čast Preslija održava se povorka poznata kao “Elvisova šetnja”, koja prolazi pored njegovog grobnog mesta.
Najposećeniji grobovi glumaca
Kada se pomenu sahrane poznatih mnogima je prva pomisao pogreb Merilin Monro. Prelepa glumica umrla je u 36. godini života pod, do sada, nerazjašnjenim okolnostima.
“Kripta 24” na Memorijalnom groblju Westwood Village u Los Anđelesu već 6 decenija čuva posmrtne ostatke holivudske dive. Grobno mesto je izabrao Merilin bivši suprug, igrač bejzbola Džo Dimađo, koji je je krivio industriju zabave za njenu smrt. Zbog toga je želeo da glumica počiva u mirnom delu, kakvo je bilo Westwood Village 1962. godine. Međutim, upravo je grob Merilin Monro doneo popularnost groblju, pretvorivši ga u groblje slavnih.
Mermer na kripti 24 gotovo da je izbledeo od poljubaca i tragova crvenog karmina, što govori o posećenosti večne kućne poznate glumice. Sam Dimađo je narednih 20 godina od smrti slao 3 puta nedeljno crvene ruže koje su “krasile” Merilinin grob.
Pogrebno preduzeće Drnda International ima višedecenijsko iskustvo u organizovanju sahrana, uključujući i prevoz umrlih iz inostranstva. Vaš smo verni oslonac u najtežim trenucima 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji.